Без значение дали ще си купиш скъп или по-бюджетен телефон, въпросът с бързото изхабяване на батерията винаги стои на дневен ред. С времето и продължителната употреба батерията на всеки телефон започва да издържа по-малко, докато идва моментът, в който не можем да изкараме един цял ден само с едно зареждане. Производителите, разбира се, не ни улесняват и не предоставят лесен достъп до батериите и възможност за бърза подмяна и това си има своите причини, на които обаче няма да се спираме сега. Темата, която ще засегнем, е как да направим така, че батерията ни да издържа по-дълго, за да не се стига до нужда от подмяна:
1. Често изхабяване и зареждане на батерията
Според производителите на телефони батерията започва да отслабва с около 20 % след приблизително 400 цикъла на зареждане. Тук обаче трябва да се вземе предвид един мит, който гласи, че зареждането на телефона, когато батерията му не е напълно паднала, е вредно и се брои като едно цяло зареждане. Това не е така. Ако зареждаш батерията си от 50 % до 100%, то трябва да се вземе предвид, че две такива зареждания се равняват на един цикъл.
Как обаче да направим така, че да пестим енергия и да намалим честотата на зареждане?
2. Апликации
Наясно сме, че главното предимство на смарт телефоните е възможността за мултитаскинг – лесно и бърз отваряне и опериране с много приложения едновременно, но е добре да сме наясно, че именно това е главната причина, която източва батерията. Дори, когато прекратим работата си с дадено приложение и отворим друго или заключим телефона си, тази апликация продължава да функционира и да черпи от батерията и RAM-a устройството. Затова, препоръчваме да изключваш всички апликации, които не използваш в момента. Обикновено това става чрез натискане (два пъти) на home бутона, след което със скролване ще можеш да видиш и изключиш всички активни приложения, които си ползвал(а) напоследък – от хикса или като ги swipe-неш нагоре. Ако това не работи на твоя модел телефон, може да отидеш в секция Apps от настройки и да спреш ръчно тези, които се показват като работещи. Друго добро решение е от време на време (поне веднъж или два пъти седмично) да рестартираш телефона си. Така ще започнеш на чисто с апликациите.
3. Неоригинално зарядно
Не е добра идея да използваш зарядно, което не е част от оригиналния комплект, с който си купил телефона си. Ако си повредил оригиналното си зарядно, за предпочитане е да си купиш ново, на същата марка, вместо да спестиш пари и да вземеш, например, универсално. Имай предвид, че оригиналното зарядно и адапторът имат за цел да трансформират тока така, че зареждането да е „здравословно“ за твоя телефон. Всички останали зарядни може да не подават коректен волтаж и така да повредят не само батерията, но и цялото устройство.
4. Яркост на екрана
Екранът на твоя смартфон е този, който черпи най-много енергия. Ако постоянно е на най-високото възможно ниво на яркост, батерията ще се изчерпва по-бързо, затова е добре да го държиш на средна позиция. Разбира се, телефоните са създадени, за да имат светли и красиви екрани и посредством тази своя функция да осигуряват отлично преживяване на потребителя. Това е и причината, поради която ние сме против използването на т.нар. low-power mode. Ограничаването на яркостта в допустими нива, така че да не прави екрана прекалено тъмен, е достатъчно, за да щадиш батерията си.
Нашите предложения за телефони може да разгледаш тук
Може да харесаш още:
Демонстрационен телефон - съвременни модели на топ цена
Как да дезинфекцираш телефона си?