Новият компютър, като всяка нова вещ, трябва да притежава три основни качества: да е подходящ за нас, да ни служи за целта, за която сме го избрали и не на последно място да ни носи удоволствие при употреба. Пристъпвайки към покупка обаче, може да се почувстваме почти изгубени сред огромното количество модели на пазара – всеки от който с различни специфични характеристики, често написани на неразбираем език. Ето защо в този гайд сме събрали топ 5 стъпки, които ще те улеснят в избора на точния компютър за теб.
1. Дефинирай нуждите си
Опитай се да отговориш на въпроса за какво ще използваш компютъра / лаптопа.
Дали новата придобивка ще ти служи главно за браузване и проверка на мейл? Или ще го ползваш за по-сериозна офис работа, която предполага използването на различни програми? А може би си фен на компютърните игри или ползваш компютъра за създаване на графични изображения, видео и музика?
Какво следва от това: ако си геймър, например, добре е да си вземеш компютър с по-голяма оперативна памет и процесор от по-ново поколение. Ако ще ползваш компютъра за създаване на графични изображения, дисплеят, видео картата и RAM паметта са компонентите, които трябва да се избират най-прецизно.
2. Определи си бюджет
Може да намериш непретенциозен лаптоп, който да ти върши добра работа за браузване и email и на скромната цена от 400 лв. Но висококачествените компютри за дизайн и игри обикновено достигат до 3000 лева. Затова, опитай се да намериш максималния баланс между твоите нужди и бюджета, с който разполагаш.
Най-добрият подход е да не бързаш, тъй като това, все пак, е покупка в дългосрочен план. За целта, направи си лист с характеристиките, на които искаш да отговаря твоят нов компютър и наблюдавай цените на различни модели за период от поне месец. Така можеш да се възползваш и от някоя добра промоция. Не пропускай да разгледаш и нашите топ оферти на лаптопи, компютри и други устройства.
3. Избери операционна система
Тук всичко зависи по-скоро от личния ти избор. Операционната система Windows срещу macOS е нещо катo Android срещу iOS при телефоните и затова обикновено се избира това, с което вече сме свикнали. Ако в офиса работиш с Mac, вероятно ще е по-удобно вкъщи също да се довериш на продукт на Apple. Ако разполагаш с по-малък бюджет, може би трябва да се насочиш към Windows или дори към третата алтернатива на операционна система – Linux, която няма такси за copyright права.
Всеизвестен факт е, че компютрите на Apple са предпочитани от музиканти и други хора на изкуството, защото те поддържат по-успешни програми за създаване на съдържание отколкото предложенията на Windows. От своя страна обаче, Windows е предпочитан избор на геймърите.
4. Лаптоп или настолен компютър
Предимството на лаптопите е, че са преносими и това ги прави перфектен избор за студенти и фрийлансъри. Настолните компютри обаче са по-мощни, което ги превръща в подходящи за изпълнение на по-сложни дейности.
Лаптопът, разбира се, ти дава свобода да работиш отвсякъде, стига да намериш добра Wi-Fi връзка, заема по-малко място от настолния компютър и обикновено е на по-ниска цена. Ако се довериш на лаптоп обаче, обърни внимание на продължителността на живота на батерията, тъй като от това понякога ще зависи мобилността ти. Вече има и огромно количество варианти за външни батерии, но все пак, това си остава важна характеристика.
5. Избери компонентите
Кои са главните компоненти, на които да обърнеш внимание?
- Хард диск – това е хранилището на твоя компютър, където се съхраняват всички файлове. Вместимостта му се измерва в гигабайтове (GB) и обикновено максимата е колкото повече - толкова по-добре. Стандартно, пространство от 500 GB се счита за нормално, освен ако не ти се налага да съхраняваш значителен обем информация.
- RAM/памет – представлява пространството, което програмите използват за работа и за съхраняване на временна информация. Ако нямаш достатъчно RAM, например, програмите започват да работят по-бавно и да „забиват”. Повече RAM ти помага да работиш с множество отворени табове и програми паралелно. 8 GB е достатъчна памет, за да функционира компютърът добре, но ще трябва да удвоиш цифрата, ако играеш игри или създаваш графични изображения.
- CPU – това е процесорът или мозъкът на компютъра. Има два основни производителя – Intel и AMD, като AMD е малко по-евтин, което обаче означава и малко по-ниско качество. Тук трябва да обърнеш внимание на така нареченото поколение на чипа, като по-високо поколение означава по-усъвършенстван процес на работа.
Вземи под внимание и гигахерцовете (gigahertz), които показват колко бързо мисли процесорът. И не на последно място - на ядрата (cores), които представляват мини процесори, чиито по-голям брой (4, 6, 10 и повече) означава възможност за изпълняване на повече операции успоредно.
За финал, помни, че по-високите цифри не винаги отговарят на по-високо качество. Успех в пазаруването! Ако имаш нужда от безплатна консултация, не се колебай да се свържеш с нас на:Тел: 0879 04 99 41
Може да харесаш още:
Как да избереш рутер
Какво да избереш-лаптоп или компютър
5 причини си вземеш употребяван компютър
7 програми, които да инсталираш на твоя нов компютър
Как най-добре да архивираме информацията си