Докато пандемията от коронавирус продължава да заплашва освен здравето, но и социалната и икономическата система в цял свят, още една опасност излиза все по-явно на преден план – тази от кибер атаки. Кои обаче са предпоставките за това хакерските набези през последните седмици да зачестяват?
- Намираме се в ситуация, в която всички ние сме зависими от дигиталните си устройства, а интернет се превърна в единствения канал за ефективна комуникация и работа. Все по-голям обем от корпоративна и лична информация минава онлайн, което активира хакерите и вече се наблюдават повече случаи на кражба на информация или заключване на файлове срещу искане на откуп. Една от причините за това е, че компютрите вкъщи обикновено не разполагат с толкова висока защита, колкото тези в офиса;
- Разчитайки на популярни теми, свързани с коронавируса, хакерите стават все по-изобретателни. По време на криза от такъв порядък, те разчитат най-вече на уязвимостта на хората и на това, че сме много по-предразположени да направим грешка в подобна ситуация, отколкото в стандартни условия. Така нареченото „несигурно онлайн поведение“, което започваме все по-често да демонстрираме, е свързано с предоставяне на пароли и данни на злонамерени източници или кликане на линкове, които заразяват компютрите ни. Една от последните глобални кибератаки, например, беше под формата на апликация с карта със статистика за разпространението на коронавируса, която след сваляне на компютъра и стартиране получава достъп до всички запазени пароли;
- Повече време онлайн означава и по-рисковано поведение. Докато сме затворени вкъщи, все по-често се обръщаме към безплатно сваляне на филми и сериали, чиито файлове също може да са заразени и да доведат до кибер атаки. Също така, пазаруването и плащането онлайн също бележи своя пик, а това неизменно крие и своите рискове, особено ако не подбираме внимателно сайтовете, доверяваме се на измамни оферти и предоставяме банковите си детайли на непроверени източници.
Как да се предпазим?
Повиши нивото на кибер хигиената си
В допълнение на честото и продължително миене на ръцете, дезинфекцията на телефона и останалите устройства, трябва да помислим и за подобряване на дигиталните си навици. Провери дали паролата на wi-fi е достатъчно дълга и сложна, както и дали рутерът ти има вградена защитна стена. Също така, в случай, че използваш една и съща парола за достъп до всичко в интернет, създай поне няколко сложни пароли и промени този опасен навик.
Бъди по-внимателен
Действай онлайн с повече внимание от обикновено, особено към инсталиране на нов софтуер. За целта, проверявай дали това е оригиналната му версия и дали я сваляш от доверен източник. Не отваряй имейли с призив за действие- въвеждане на парола и не кликай върху линкове от такива съобщения, както и не отваряй прикачени файлове от мейли, които ти изглеждат съмнително. Провери точния e-mail на изпращача, дори когато ти изписва, че това е твоята банка, счетоводител или е държавна институция. Това може да направиш като кликнеш върху подателя. Обикновено хакерите използват нетипични email домейни, като @bg.bg, @unicreditbulbank.info и др., които със сигурност правят впечатление.
Ъпдейтвай
Така както се снабдяваш с нова информация за ситуацията с коронавируса само от проверени източници, така трябва да следиш и за ъпдейти и непрекъснато да обновяваш операционната си система и софтуера. По този начин ще отстраниш възможните слабости в програмите и ще се предпазиш.
Сключи застраховка
Във време на несигурност кибер застраховките набират все по-голяма популярност. Най-общо те осигуряват превенция от хакерски атаки и безопасна работа в интернет. Сключването на такава застраховка може да е индивидуално или корпоративно и при всички случаи ще ви направи по-спокойни. Може да получиш повече информация за такъв продукт тук
Не забравяй, че компютърните вируси имат подобен на физическите вируси ефект – заразяването на един води до заразяване на много други. Затова бъди отговорен(на) и в интернет и сърфирай с повишено внимание докато си вкъщи.
Може да харесаш още:
Как да дезинфекцираш телефона си
7 продукта, които гарантират перфектен домашен офис
Как най-добре да архивираме информацията си?