Най-добрата компютърна конфигурация е тази, който отговаря на нашите нужди. Въпреки че на пазара има широк набор от сглобени маркови устройства, доста голям процент хора предпочитат техният компютър да е сглобен по параметри, пряко обвързани със задачите, които ще трябва да изпълнява машината.
Разбира се, ние не препоръчваме на хора без технически познания и опит в асемблирането, да се захващат с тази работа. Те могат да се възползват от услугите на фирма, която да им сглоби желания компютър. Ние в Digital Republic също предлагаме сглобяване на компютърна конфигурация, като в зависимост от бюджета на клиента, може да се използват чисто нови или употребявани, проверени от нас и реновирани, части. Ако искаш конфигурация по поръчка, но не можеш да си я сглобиш сам(а), консултирай се с нас безплатно на телефон 0879 04 99 41.
Предимства на асемблирания компютър пред марковия
По-ниска цена
При готовите вече сглобени компютри, които са произведени от една компания (например HP, Dell, Apple, Asus, Lenovo и др.) се плаща повече най-вече заради реномирания бранд. При конфигурация на компютър от отделни части, със сигурност може да се постигне по-добра цена за същите параметри.
Прецизен подбор на компоненти
Предвид това за какво ще ползваш компютъра, можеш да подбереш компонентите и да прецениш върху какво да акцентираш като хардуер.
Възможност за надграждане и подобрение
При сглобения и наличен в магазина компютър, възможностите за разширение на хардуера (като например добавяне на повече RAM памет) често са доста ограничени, а при дадени устройства изобщо не фигурират. За разлика от тях, при персонално асемблираните компютри имаш възможност да разширяваш и ъпгрейдваш конфигурацията.
Процес на асемблиране
Дали ще решиш да се посветиш на дейността „Сглоби си компютър сам“ или ще възложиш тази задача на професионалисти, предлагаме ти да съобразиш следното:
Определи потребностите си
Ако ще използваш компютъра за видео игри и 4К филми или ще работиш с тежки програми за видео и звукообработка, то имаш нужда от по-мощна конфигурация. За гейминг, например, се нуждаеш от по-скъпа и бърза видеокарта. Ако ще използваш компютъра предимно за работа с офис приложения и браузване, можеш да се спреш и на не толкова мощни компоненти.
Подбор на компонентите
Това е ключов момент при асемблирането на компютри, като е изключително важно избраните компоненти да са съвместими един с друг. Ако нямаш достатъчно познания в тази посока, консултирай се с фирмата, от която ще закупиш компонентите.
Кутия
Тъй като за разлика от останалите елементи, които се помещават в нея, кутията по-рядко се подменя, съветваме да вложиш по-голям паричен ресурс в нея, като подбереш такава, изработена от по-лек материал, например алуминий. Важно е кутията да е по-обемна, за да побира всичко необходимо, като същевременно остане достатъчно въздух за по-добро охлаждане.
Процесор
По отношение на процесора, не забравяй, че ако се спреш на мощен процесор, е необходимо да вземеш и допълнителна охладителна система.
Дънна платка
Изборът на дънна платка е обвързан с избора на процесор, затова трябва много добре да се проучи съвместимостта на тези части.
Захранване
Захранването също е доста важен елемент, тъй като от него зависи стабилната работа на целия компютър. С оглед на бъдещ ъпгрейд на хардуера, е добре да се остави известна мощност в запас.
RAM
RAM памет избери спрямо нуждите си. Ние не препоръчваме нищо под 4GB, като диапазонът 8-16 GB е подходящ за гейминг и за по-интензивна работа, свързана с отваряне на тежки програми.
Дисково пространство
Трябва да решиш, също така, какъв диск ще ползваш - HHD или SSD. Предимствата на SSD дисковете е че четат и записват по-бързо. Освен това, те нямат движещи се части, което ги прави безшумни.
Видео карта
Тя може да бъде вградена в процесора, с отделен чип или с отделна платка. Ако не играеш игри и не ползваш тежки програми, може да се задоволиш с вграден видео чип. За останалите случаи е по-добре да вземеш отделна видео карта. Двата основни конкурента са Nividia и AMD. АМD имa ĸoнĸypeтни видeo ĸapти в бюджeтен вариант, нo тexнитe чипoвe ĸaтo цялo ca пo-мaлĸo eфиĸacни в cpaвнeниe c тези на Nvіdіа.
Съвети при сглобяване на компютър у дома
- Работното ти място може да е маса или бюро, но в никакъв случай килим, тъй като той е източник на статично електричество, което може да увреди компютърните компоненти;
- Подбери внимателно компонентите. Чети внимателно ръководството за инсталация на всеки един компонент на компютърната конфигурация;
- Внимавай с термопастата – ако монтираш отделно охлаждане, не е препоръчително нито поставянето на прекалено много количество паста, нито на твърде малко. Недостатъчно паста ще доведе до прегряване, а прекомерното ѝ количество може да попадне в сокета на дънната платка;
- При инсталирането на дънната платка, внимавай за изкривяване на пинове в сокета, защото и най-незначителното огъване на тези пинове не се покрива от производителя. При сериозно увреждане на сокета, компютърът няма да работи стабилно, а може да се стигне и до дефектиране на процесора.
- Кабелите от захранването трябва задължително да се свържат към съответните конектори на отделните компоненти — видеокарта, твърд диск и др.
Защо да се довериш на нас за сглобяване на компютърна конфигурация
- В процеса на асемблиране на компютър ние в Digital Republic използваме специфичен софтуер, с какъвто не разполага всеки потребител;
- Правим стрес тест на процесора, който тест установява дали охлаждането поддържа температура в допустимите граници дори при значително натоварване;
- Проверяваме оперативната памет и твърдия диск;
- Даваме гаранция на частите на конфигурацията;
- Предоставяме гаранционно обслужване;
- Имаме богат опит в сглобяването на компютърни конфигурации, включително и на геймърски.
Потърси ни за съдействие, консултация и ценова оферта за сглобяване на твоята нова десктоп конфигурация сега.
Може да харесаш още:
Бавен лаптоп-причини и решение на проблема
Какво е refurbished/open box лаптоп и защо да си го купиш
Как да избереш рутер
Как да разбереш, че имаш проблем с твърдия диск
5 полезни съвета при поправката на лаптоп
5 причини си вземеш употребяван компютър
Как най-добре да архивираме информацията си