Чудил(а) ли си се някога дали да си вземеш монитор или телевизор? Въпросът на пръв поглед може да изглежда абсурдно, но е факт, че все повече хора използват телевизор вместо монитор и обратното. Докато преди десетина години разликата между двата вида устройства беше очевидна, днес, с новите технологии монитори, често за неопитния купувач е доста трудно да направи разлика между телевизор и монитор.
Нека преминем през основните характеристики, които трябва да вземеш предвид при избора си, независимо дали ще ползваш устройството за ежедневни нужди или с цел гейминг.
Размер на екрана
През последните години стана все по-популярно размерът на екраните на телевизорите да расте все повече и повече, като в момента има тв устройства с размер над 75 инча. При мониторите стандартният размер е около 24 инча, като максималният достига до около 35 инча. В случай, че решиш да си вземеш смарт телевизор вместо монитор, имай предвид, че големите размери не са много подходящи, поради това, че ще се използват на близко разстояние до очите. Съществуват обаче и по-малки телевизори, които с точния кабел (при новите модели това е HDMI кабел), много успешно биха могли да заменят монитора.
Резолюция
По повод резолюцията, повечето модели нови телевизори, които могат да бъдат закупени, са Full HD, което означава, че тяхната разделителна способност е 1920 x 1080 (1080p) пиксела. Разбира се, има и модели с по-висок стандарт, а именно UHD (4K и 8K). Мониторите не отстъпват на тези нови технологии, като при тях също има модели, които разполагат с разделителна способност от Full HD до 4К UHD.
Трябва да имаш предвид, че на 15,6-инчов екран на лаптоп с резолюция 1080p, работният прозорец на Windows изглежда ясно и добре. На 32-инчов HDTV екран обаче качеството на същото изображение, гледано от едно и също разстояние, пада. Затова е важно, ако си решил(а) да използваш телевизор вместо монитор, да обърнеш внимание на плътността на пикселите – тя трябва да е достатъчно висока, особено ако ще ползваш телевизора за гледане на филми или гейминг.
Цветове
Важното тук е, че особено евтините монитори, не се гордеят с добра цветова палитра. В сравнение с тях, телевизорите имат много по-богато цветово възпроизвеждане и не са склонни да изкривяват цветовете, което е характерно за мониторите. Ето защо, в случай, че работиш с видео или обработваш снимки, телевизорът е много по-подходящ вариант от монитора. Обръщаме внимание, че в случая говорим за мониторите с ниска цена, тъй като премиум устройствата вече могат да се похвалят с богата палитра и ярка цветова гама.
Геймърство
Ако ще използваш HDTV главно за игри, тогава ще трябва да вземеш под внимание така наречения input lag. При гейминга, тoвa e вpeмeтo oт нaтиcĸaнeтo нa бyтoнa нa твоя ĸoнтpoлep дo визyaлизиpaнeтo нa cъoтвeтнoтo дeйcтвиe нa eĸpaнa. Времето на реакция, при най-ниския клас телевизори, например, стига до 150 милисекунди. Когато играеш игра, при подобно изоставане, това, което виждаш на екрана спира да отговаря на действителността. Съществуват изследвания, които показват, че дисплей Lag-а, трябва да е по-малко от 70 милисекунди, за да не се отрази неблагоприятно на геймъра.
Като заключение, ако трябва да синтезираме информацията, безспорните предимства при мониторите са, че те:
- имат по-висока и по-стабилна честота на кадрите. Това е от значение най-вече за професионалните геймъри, за които всяко забавяне по време на игра е от съществено значение;
- печелят по отношение на цена спрямо качество в ниския ценови сегмент, тъй като е много по-лесно е да се закупи висококачествен и евтин монитор за компютър, отколкото евтин телевизор, който да може да се ползва със същата цел.
Ако трябва да споменем няколко топ марки при телевизорите, това през последните години безусловно са LG, Samsung и Sony. При мониторите челните места са поделени от моделите на ACER, AOC, BENQ, HP, Dell и LG.
Ако обмисляш купуването на монитор и се колебаеш дали да вземеш стандартен такъв или пък телевизор, не се колебай да ни потърсиш – ние ще те консултираме безплатно, а също така можем да ти направим и отлична ценова оферта не само за нови, но и за употребявани устройства.